18. janura 1947. godine Gradski komitet narodne omladine Sarajevo osnovao je Centralno omladinsko amatersko kulturno-umjetničko društvo „Miljenko Cvitković“. Društvo je ime dobilo po istaknutom antifašisti, borcu i Sarajliji Miljenku Cvitkoviću.
U početnim danima u Društvu su djelovale horska, folklorna i literarna sekcija, a sjedište Društva je bila ,,Sloga", potom zgrada ,,Gajreta", a od 1964.godine sjedište Društva je u ulici Jelića 1.
Prvi nastupi ovih sekcija bili su u Brezi, Varešu, Semizovcu i Palama, a prvi značajniji reprezentativni nastup imala je horska sekcija 1948. godine u Beogradu. Odmah po osnivanju Društvo je postiglo impresivan zamah u stvaralaštu i masovnosti. lz folklorne sekcije Društva angažovano je desetak članova za balet Narodnog pozorišta Sarajevo koji se tek formirao. Nekoliko članova literalne sekcije primljeno je u Dramu Narodnog pozorišta koja se također tek stvarala.
Blistavi dani Društva počeli su sredinom pedesetih godina prošlog vijeka i od tada Društvo nije doživljavalo značajnije padove što ga trajno svrstava među najbolje amaterske kolektive u Bosni i Hercegovini. Značajno je napomenuti i prisjetiti se da je prvi džez koncert u Sarajevu 1954. godine izveo džez orkestar "MC" JAZZ pri KUD Miljenko Cvitković. U okviru ovog koncerta izvedeno je nekoliko numera modernog baleta što je historijska činjenica za tadašnje vrijeme i dokaz avangarde naših članova.
A kuda su nas sve vodile naše pjesme i plesovi možete vidjeti u našim prostorijama. Stotine priznanja, zahvalnica, pehara, suvenira, brošura, razglednica, slika. A ono što ne možete vidjeti, možete osjetiti, a to je toplina našeg drugog doma u Jelićevoj. Možete osjetiti vrijeme, možete osjetiti hiljade suza radosnica, hiljade zagrljaja, hiljade osmjeha i beskraj lijepih sjećanja.
Naša misija prezentacije folklornog i kulturnog blaga u inostranstvu počela je u julu 1958.godine gostovanjem u Francuskoj, u gradovima: Nica, Kan i Monte Karlo. Nakon nastupa u filmskom hramu u Kanu novine su objavile ,,Sarajlije su festival sami za sebe", a činjenica da je na Festivalu bilo jos dvadeset folklornih društva iz cijelog svijeta daje ovom našem prvom gostovanju posebno mjesto.
Od tada Društvo je nastupilo na stotinama međunarodnih festivala širom Evrope i nekim dijelovima Azije i Afrike. Nastupali smo u velikim gradovima i prijestolnicama skoro svih evropskih zemalja. Neki od tih festivala su bili i takmičarskog karaktera i ponosni smo na osvojene trofeje koji krase naše drustvene vitrine. Pomenut ćemo neke ,,Gran prix" - Geneve, ,,Zlatni hram" u Agrigento - Sicilija, ,,Zlatni kesten" Susa - ltalija, ,,Zlatni orden prijateljstva" Dijon - Francuska, kao i plakete za osvojena prva mjesta na festivalima Tripoli - Libija, Ankara - Turska, Brest i Konfolan - Francuska.
Gostovalo se u: Annemasse, Bordeaux, Lyon, Marseille, Strasbourg, Genova, Padova, Rim, San Marino, Venecija, Verona, Munich, Dizeldorf, Stuttgart, Wupertal, Antalya, Bursa, lstanbul, lzmir, Corum, Liège, Brisel...
Veliki doprinos Društva očitavao se i u sferi turističke afirmacije Sarajeva i Općine Stari Grad. Od 1951. godine pa do rata Društvo je svake godine u ljetnim mjesecima izvodilo koncerte za inostrane turiste i goste Sarajeva. Također treba istaći da je KUD Miljenko Cvitković sa svojim članovima bio aktivni učesnik i organizator svečanog otvaranja XIV zimskih olimpijskih igara održanih1984. godine u Sarajevu.
Moramo se prisjetiti i najtežih trenutaka u radu Društva koji se odnose na period agresije od 1992. do 1995. godine. Niti jedan dan Društvo nije prestalo raditi, a u toku rata izvedeno je 49 programa za sugrađane opkoljenog Sarajeva i pripadnike UNPROFOR-a. Jedino smo Društvo koje je učestvovalo na svim programima Sarajevske zime tokom ratnih godina i na sebi svojstven način, onako kako najbolje znamo igrom, pjesmom i plesom pružali otpor ratnom ludilu.
U ovim ratnim godinama KUD Baščaršija od 1994. godine nastavlja tradiciju KUD „Miljenko Cvitković“.
Kao jedino društvo u Općini Stari Grad ratne 1994. godine uzima karakteristično i prepoznatljivo ime BAŠČARŠIJA.
Ovom prilikom treba pomenuti sve predsjednike kroz dugu historiju Društva. Prvi predsjednik je bio Dževad Dautović, zatim Hamdija Pozderac, Sulejman Šiljak-Šiljo, lsmet-Cico Arslanagić, Zdravko Radanović, Vinko Babić, Milić Šimić, Vujadin Marjanović, Salko Begić, lrfan Durmić, Emir lbrahimagić, Haris Deović i Emil Trnka.
U prijeratnom razdoblju, kad je riječ o programskom repertoaru, najmanje se osjećala potreba za njegovanjem vlastite bosanskohercegovačke tradicije, što je bilo pogrešno. U tom periodu KUD „Miljenko Cvitković“ je izvodilo preko 20 koreografija sa prostora bivše Jugoslavije, a od toga samo dvije iz Bosne i Hercegovine.
U poslijeratnom periodu Društvo je promijenilo koncept rada tako da se tada na scenu postavljaju koreografije iz Bosne i Hercegovine sa jasno definisanim dugoročnim planom koji je predložio nas počasni član Upravnog odbora KUD Baščaršija koreograf Miroslav Miro Šilić, koji je U.O. KUD Baščaršija usvojilo i provodi. Tako se od tada do danas na scenu postavilo jos 6 novih koreografija iz Bosne i Hercegovine, a u pripremi su još tri nove koreografije koje će raditi najpoznatiji eminentni koreografi i stručnjaci iz Bosne i Hercegovine.
Prema mnogim stručnjacima Baščaršija spada među najrazvijenija i najbolja društva u Bosni i Hercegovini, i šire. Doseže visoke umjetničke vrijednosti, stoga iz naših redova izrasta veliki broj afirmisanih profesionalnih umjetnika. Sve naše sekcije vode mladi i sposobni ljudi, bivši aktivni članovi našeg Društva obrazovani na seminarima i školama folklora, kao i stručnjaci sa Muzičke Akademije u Sarajevu. Repertoar Društva je sastavljen od pjesama i igara svih naroda Bosne i Hercegovine.
Sarajevski, a svjetski istaknuti umjetnici i kulturni radnici koji su jedan dio svog života proveli u KUD Miljenko Cvitković - Baščaršija:
Alajbegović lsmet-Šerbo - Muzički umjetnik
Arnautović Rešad - Profesor i voditelj hora Miljenko Cvitković
Arslanagić Sead-Šišalo - Direktor pozorišta
Basrak Dragutin - Muzički pedagog
Dabović Nikša - Muzički umjetnik
Dervišhalidović Dino-Dino Merlin - Muzički umjetnik
Dubljević Zora - Muzički umjetnik
Džinović Haris - Muzički umjetnik
Đedović Milenko - Dramski umjetnik
Fetahagić Sead - Književnik
Huseinbegović Eldin – Muzički umjetnik
Jokanović Vladimir - Dramski umjetnik
Jusić Lejla - Muzički umjetnik i profesor
Kamhi David - Muzički umjetnik i pedagog
Kolobarić Mladen - Profesor
Kulenović Tvrtko - Književnik
Matijević Srđan - Muzički umjetnik
Milić Mišo - Muzički umjetnik
Milošević Velimir-Veljo - Književnik
Milošević Đorđe - Baletski umjetnik
Muftić Muris - Baletski umjetnik
Muntić Gertruda - Operski umjetnik
Pervan Slavko - Baletski umjetnik
Petković Ratomir-Rato - Muzički umjetnik
Polovina Himzo - Muzički umjetnik
Sarajlić lzet-Kiko - Književnik
Selimović Beba - Muzički umjetnik
Šabanović Dževad - Muzički umjetnik
Trhulj Sead - Književnik
Zurovac Radmilo-Bato - Osnivač ansambla „Prijatelji“
Sve koreografije i scenske postavke su postavljene od strane eminentih koreografa i stručnjaka kao što su: Jelena Dopuđa, Miroslav Miro Šilić, Dunja Rihtman Šotrić, dr.sc. Ivan Ivančan, Haki Shkreli, Ablah Avdović, Vlado Mandičevski, Stojče Karanfilovski, Atanas Kolarovski, Vera Martinčević, Ekrem Čizmić, Izet Starčević, Vinko Babić, Reuf Ibrahimagić.
Posebno značajan je bio i ostao vaspitno-obrazovni oblik razvoja kompletnih ličnosti iz redova nekoliko desetina hiljada mladih generacija tokom trajanja Društva. Druženja, čvrsta prijateljstva, sklopljeni brakovi među članovima, njihova djeca i unuci koji su postali članovi u nekim od sekcija Društva je priznanje koje potvrđuje činjenicu da je privilegija i čast biti član ovog uspješnog kolektiva.